fbpx

Објектив

Погледни подобро

Во Кина уапсени 80 лица што продавале лажни вакцини

Кинеските власти уапсија 80 лица под сомнение за производство на фалсификувана вакцина за коронавирус.

Уапсените наводно ги полнеле дозите со физиолошки раствор од септември со цел да ги продадат како вакцина.

Запленети се вкупно 3.000 дози, а неколку страници беа пребарани низ целата држава. Кина досега има развиено неколку свои вакцини, а целта поставена од кинеската влада е да се вакцинираат 50 милиони луѓе до средината на февруари.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: