fbpx

Објектив

Погледни подобро

(Фото) Лоцирана тајна база во Кина: Мистериозна локација пpeдизвика шпекулации дека Пекинг прави своја „Област 51“

Голема, оддалечена и мистериозна копнена површина во Кина предизвика шпекулации дека Пекинг го прави својот еквивалент на американската „област 51“, каде работи на развој на воени авиони без екипаж.
Оригиналниот „Област 51“ е доверлив проект на воздухопловните сили на Соединетите држави, сместен во рамките на полигонот за обука Невада и за кој генерално се смета дека поддржува развој и тестирање на експериментални авиони и системи за оружје.
На веб-страницата „Ворзон“ се цитираат добиени сателитски снимки на „Планет лаборатории“ од 1 јуни, кои наводно покажуваат тајна база на кинески испрашувања во близина на Малан во провинцијата Синџијанг. Нуклеарната лабораторија „Лоп нур“ е основана во 1959 година, а наводно биле спроведени околу 45 нуклеарни тестови во оваа пустелија пред да престане да работи во 1996 година.

Порталот тврди дека се наоѓа на пистата низ прототипови на беспилотни летала на Военото воздухопловство на Народноослободителната армија, а на пистата е ловецот Ј-16 „Фланкер“. Иако приказите на беспилотни летала на оваа локација не се нови, сепак, присуството на беспилотни летала и авион на истата локација го привлече вниманието на оние што ги гледале сликите.

Порталот наведува дека можеби е во тек програма за подобрување на вештачката интелигенција. Други земји, наводно, активно ги извршуваат ваквите програми. Во случајот на Австралија, станува збор за проектот беспилотни летала „Лојал Вингман“. Големите беспилотни летала контролирани од вештачка интелигенција се наменети да летаат заедно со „стелт-ловецот“ Ф-35.

Сличен проект „Скајборг“ развиваат и САД, велат од агенцијата. Се верува дека Пекинг го нарекува својот проект „Интелигентна победа“, пренесува меѓународниот Спутник.
Приближно 200 километри југоисточно од „Лоп Нура“ е уште понеобичен објект забрзано се доградува, чии први траги беа пријавени во 2016 година. Три писти во должина од 5 километри беа поставени во триаголна формација, според сателитските снимки на трговската компанија „Макар до НПР“.

Авионот, кој наводно бил забележан во Малан, би можел да биде дел од кинеската програма за развој на борбени авиони без екипаж, претпоставува изданието. Немаше официјални коментари од Пекинг во врска со шпекулациите.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: