fbpx

Објектив

Погледни подобро

Богатството на Цукенберг надмина 100 милијарди долари, вредноста на акциите на Фејсбук со скок од 6%

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратко видео, објави Би-Би-Си во петокот.

Компанијата во средата го промовираше Instagram Reels во САД, конкурент на контроверзната кинеска апликација TikTok.

Акциите на Фејсбук скокнаа повеќе од 6 проценти во четвртокот. Уделот на Закерберг е 13 проценти.

Тој им се придружи на основачот на Амазон, effеф Безос и Бил Гејтс од Мајкрософт во супербогатиот клуб со средства од повеќе од 100 милијарди американски долари.

Шефовите на технолошки гиганти во последно време се наоѓаат под лупа заради постојаниот раст на моќта и личното богатство на нивните компании.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: