fbpx

Објектив

Погледни подобро

19 години од трагичниот настан кај месноста Карпалак

И по 19 години од трагичниот настан кај месноста Карпалак кога од страна на терористите беа убиени 10 мина прилепчани нема изградено споменик ниту пак во целост се исполнети барањата на бранителите. Ацо Јованоски, возач на еден од автубусите со кој се превезуваа бранителите во моментот на нападот, со емоции и солзи зборува за настанот

„Пораката и желбата ми беше на тоа место да се изгради споменик, меѓутоа и утре ќе го поставиме цвеќето на банкината на автопатот“, низ солзи раскажува Ацо Јованоски, возач на еден од автубусите со кој се превезуваа бранителите.

Бранителите се крајно револтирани од државата и партиите кои цели 19 години си поигрувале со нив и ги споменувале само на избори. Голем дел од бранителите не биле ниту вработени.

„Повеќе од половина сме невработении, кој заврши по болници, а голем дел станаа наркомани и алкохоличари. Ние постоиме само пред избори и за овој ден. Зошто терористите кои пукаа на нас, што не испотепаа сега се во парламентот, дома седат плата земаат, а ние се бориме со животот како со лав“, истакна Диме Ристески, еден од ранетите бранители на Карпалак.

Попладнево пред споменикот во прилепската касарна почит оддадоа семејствата на загинатите, делегација од Општина Прилеп и делегации на здруженијата на бранители.

„И никој нека не помислува дека овие луѓе застанаа таму каде што загинаа. Се впишаа во бесмртните. Ќе сведочат и убедуваат за тоа колку е скапа слободата и затоа се брани секој ден и постојано“, изјави потполковник Ѓорѓи Василевски, командант на прилепскиот гарнизон.

Утре пак ќе биде положено свежо цвеќе пред споменикот на бранителите во центарот на Прилеп.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: