fbpx

Објектив

Погледни подобро

(Видео)ТРАМП: Ако на изборите победи Бајден, Америка ќе стане како Венецуела

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека САД можат да се претворат во Венцуела ако на претседателските избори победи кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден.

„ Ова се најопасни избори од сите што сме ги имале, бидејќи мислам дека никогаш нема да закрепнеме, ако демократите победат. Ќе бидеме втора Венецуела. Претходно кажував дека, најверојатно, така ќе биде. Сега сум сигурен, бидејќи тоа е истата идеологија. Ќе бидеме втора Венецуела ако победат тие“ рекол Трамп во Висконсин.

На истиот собир Трамп го нарекол рускиот лидер Владимир Путин шахист од светска класа.

Во САД моментално е во полн ек претседателската кампања. Според последните анкети, двајцата кандидати имаат приближно иста поддршка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: