fbpx

Објектив

Погледни подобро

Директорот на Центарот за Јавно Здравје, Стојанов смета дека рестрикции и протокол на есен треба да има

Размислувањата за евентуални рестрикции наесен поради епидемијата од коронавирус, се должат на стравот дека мерките за заштита нема да се почитуваат во затворените простории, рече за „Телма“ директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Александар Стојанов.

Сите услови се за да се влоши состојбата. Во тој контекст сакаме да направиме протокол, кои параметри треба да ги дадеме за да ги вратиме рестриктивните мерки таму каде што се собираат луѓе, кафеани, ресторани, ноќни клубови, трговски центри. Дали тоа ќе биде полициски час, затоа што преку ден децата ги нема, а навечер повторно се јавувааат тие гужви. Летово младите се повеќе активни, добро е што се надвор, не се внатре, но, есенскиот период ќе бидат внатре. Ќе видиме како ќе се одвива тоа. Факт е дека не се почитуваат мерките, вели Стојанов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: