fbpx

Објектив

Погледни подобро

Интер со стил се пласираше во финалето на Лига Европа: Пет гола во мрежата на Шахтар

Интер ќе игра со Севилја за титулата од Лига Европа, откако „нераѕурите“ не дозволија изненадување против украинскиот шампион Шахтјор Доњецк, победувајќи го лесно со 5:0 за Антонио Конте да се доближи до првиот трофеј со клубот.

Лукаку Мартинез во 19-тата минута го отвори резултатот, по една несигурна реакција на голманот на украинскиот тим, пред во второто полувреме, да се потврди победата на Интер.

Данило Д’Амброзио во 64. минута го удвојува водството со гол со глава по корнер,  за Лаутаро во 74. минута да го постигне својот втор гол и вкупно 21. оваа сезона со убав гол од далечина, пред на сцена да стапи Ромелу Лукаку со два гола во 78. и 84. минута за убедлив триумф.

Финалето се игра во петок во 21 часот на „Рајненерги“ стадионот во Келн.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: