fbpx

Објектив

Погледни подобро

Русите работат на уште една вакцина, на есен први примероци од новата вакцина за заштита на животните

Русија започна да прави вакцина против вирусот корона, која ќе ги штити животните, пред се куни и мачките. Така, Москва сака да зачува огромни фарми со крзно. Лекот против Ковид 19 за животни ќе биде тестиран наесен. Овој потег на Русија е донекаде очекуван, затоа што оваа земја има околу 100 фарми со крзно специјализирани за одгледување куни.

– Работиме на создавање на вакцина за животни против вирусот корона – рече првиот човек на руската надлежна служба за земјоделство, Сергеј Данквер.

Тој додаде дека вакцината првенствено ќе биде наменета за куни, бидејќи тие го пренесуваат вирусот едни на други брзо и неконтролирано.

Пред два месеци, холандските власти наредија убиство на 10 000 куни од страв дека овие животни се носители на вирусот корона и дека може да започнат нов бран на епидемијата.

– Луѓето исто така ќе сакаат да ги вакцинираат миленичињата – на пример, мачки кои се заразени со вирусот на корона – додаде Данкерт

Водечките светски сили со месеци се натпреваруваат за да го преземат водството во глобалната трка за вакцини, носејќи го победничкиот престиж и можноста да им се даде приоритет на нивното население пред успешната вакцина да биде достапна за други земји погодени од Ковид-19, од кој според податоците повеќе од 20 милиони луѓе ширум светот се заразени и скоро 775.000 умреле.

Шефот на рускиот институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, професорот Александар Гинтсбург, клучен научник кој стои зад вакцината „Спутник В“ неодамна објавена од Владимир Путин, во неколку интервјуа рече дека  „љубоморениот“ Запад се обидувал да „купи“ врвни експерти во неговиот тим.

– Секој американски или европски универзитет може само да сонува да има такви истражувачи. Тие се обидуваат да ги намамат, но нема да успеат – рече Гинтсбург.

Русија стана првата земја што издаде регулаторно одобрение за вакцината против  Ковид-19 и планира да започне програма за масовна имунизација во октомври. Објавувајќи ја веста за време на телеконференција со неговиот кабинет на 11 август, рускиот претседател Владимир Путин рече дека една од неговите ќерки ја примила вакцината без сериозни несакани ефекти.

Извор: srbijadanas.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: