fbpx

Објектив

Погледни подобро

Дневен Ковид-19 биланс: 115 новозаразени, тројца починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-7, Дебар-8, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-10, Велес-2, Охрид-3, Гостивар-11, Гевгелија-3, Крива Паланка-3, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-8, Делчево-3, Свети Николе-4 и Кичево-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од: Скопје-146, Куманово-15, Штип-5, Прилеп-2, Тетово-10, Струга-1, Битола-10, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-10, Струмица-6, Радовиш-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Валандово-1, Виница-1, Кичево-5 и Неготино-2.

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години, сите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13308, бројката на оздравени пациенти е 9977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2774. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5588, активни 833 • Куманово 1331, активни 294 • Дебар 236, активни 76 • Штип 1092, активни 252 • Прилеп 384, активни 51 • Тетово 1171, активни 160 • Струга 530, активни 136 • Велес 251, активни 29 • Битола 187, активни 52 • Охрид 321, активни 64 • Кавадарци 164, активни 95 • Гостивар 700, активни 298 • Гевгелија 34, активни 16 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 8 на Богданци) • Струмица 55, активни 20 • Крива Паланка 35, активни 10 • Радовиш 38, активни 9 • Крушево 16, активни 1 • Кочани 130, активни 29 • Пробиштип 73, активни 18 • Демир Хисар 60, активни 30 • Македонски Брод 65, активни 36 • Пехчево 8, активни 2 • Берово 26, активни 17 • Валандово 7, активни 0 • Виница 61, активни 41 • Делчево 23, активни 18 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 16, активни 2 • Свети Николе 269, активни 60 • Кичево 254, активни 113 • Ресен 146, активни 1 • Неготино 37, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1825 теста се преку: ИЈЗ-415, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-216, Биотек-399, МАНУ -76, Жан Митрев (Филип Втори)-320, Систина со PCR метода -261, Судска медицина -15, ЦЈЗ Битола-71, Инфективна клиника-10, ГАК-18, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 69 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 114 • Гази Баба – 103 • Аеродром – 99 • Карпош – 86 • Центар – 83 • Кисела Вода – 81 • Ѓорче Петров – 64 • Бутел – 61 • Шуто Оризари – 42 • Студеничани – 18 • Сарај – 21 • Арачиново – 15 • Илинден – 12 • Сопиште – 9 • Чучер Сандево – 6 • Петровец – 8 • Зелениково – 4 • Странец – 4 • Нераспределен – 3

 

Администратор
21/08/2020 15:05
error

Ви се допадна објавата? Споделете на: