fbpx

Објектив

Погледни подобро

Крај на една ера: Меси преку факс ја извести Барселона дека заминува

33-годишниот играч кој целата своја кариера ја помина со „Блауграната“, освојувајќи го престижното признание  „Балон д’Ор“ во шест навратипо се изгледа дека ќе заминеод Барселона.

Лионел Меси доставил барање за трансфер и побара да го напушти клубот. Извори потврдија за „Гол“ дека 33-годишниот фудбалер испратил факс во Барселона, барајќи од клубот да ја активира клаузула во неговиот договор што ќе му овозможи да замине на бесплатен трансфер ова лето, со неговиот договор во моментот да истече на крајот на следната сезона.

Гласини се шират дека клучен момент за Меси е откако Баерн Минхен ја понижи Барселона со 8: 2 во четвртфиналето на Лигата на шампионите на 14 август, завршувајќи една сезона според која клубот не успеа да освои никакви трофеи.

Инаку Меси со Барселона ја освои Ла Лига во 10 наврати и четири пати ја крена Лигата на шампионите.

Извор:Goal.com

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: