fbpx

Објектив

Погледни подобро

Акциите на Тесла и понатаму растат, Елон Маск стана третиот најбогат човек во светот

Елон Маск сега е третата најбогата личност во светот, а тоа се случи откако акциите на Тесла продолжија да растат. Имено, тој вчера го престигна Марк Цукерберг, соспственикот на социјалната мрежа фејсбук.

Маск сега има нето вредност од 115.4 милијарди долари, во споредба со 110.8 милијарди долари во сопственост на основачот на Фејсбук. Инаку, двајцата неодамна се приклучија на „клубот“ кој го сочинуваат само Гејтс и Безос, засновано на фактот дека имаат во сопственост 100+ милијарди долари.

Акциите на Тесла се зголемија за скоро 500 проценти оваа година, а нето-вредноста на Маск се зголеми за славните 87,8 милијарди долари само оваа година.
Исто така, вчера, поранешната сопруга на Jeеф Безос, Мекензи Скот, стана најбогатата жена на светот. Таа по разводот со Безос доби 4% од акциите на Амазон, а сега има 66,4 милијарди долари.
error

Ви се допадна објавата? Споделете на: