fbpx

Објектив

Погледни подобро

Германија ќе ја заврши изградбата на „Северен тек 2“ и покрај притисокот и негодувањето од САД

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека германската влада е решена да ја заврши изградбата на гасоводот „Северен тек 2“, и покрај обидите на САД да го запрат проектот, пренесува деловниот весник „Ханделсблат“.

Меркел ја истакна својата решеност да го заврши гасоводот за време на посетата на нејзините избирачки тела во северна Германија, осврнувајќи се на санкциите што ги воведе Вашингтон врз учесниците во изградбата на гасоводот, кој треба да испорача 55 милијарди кубни метри природен гас од Русија до Германија и поширокиот европски пазар.

„Ние не ги сметаме екстериторијалните санкции, односно оние што ја преминуваат територијата на САД, за легални“, рече Меркел во Стралзунд.

„Северен тек 2“ е важен за германската држава Мекленбург-Западна Померанија, каде што се наоѓа изборната единица на канцеларката. На пример, цевките потребни за изградба на проектот се испорачуваат од малото пристаниште Сасниц, а по завршувањето на изградбата, рускиот гас се очекува да пристигне во крајбрежниот град Лубмин.

САД тврдат дека „Северен тек 2“ ќе ја зголеми енергетската зависност на Европската унија од Русија, давајќи и на Москва моќен политички лост на европскиот континент и алатка за потенцијални прекини на електричната енергија.

Критичарите ги обвинуваат САД дека се обидуваат да го принудат сојузникот на Германија да купува природен гас од САД по повисока цена отколку од Русија.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: