fbpx

Објектив

Погледни подобро

Дневен Ковид 19 биланс: Peгиcтpиpaни ce 145 нoвoзaбoлeни лицa, пoчинaти ce 2 пaциeнти во текот на изминaтoтo дeнoнoќиe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје 32
Куманово 15
Дебар 5
Штип 8
Прилеп 8
Тетово 9
Струга 4
Велес 2
Битола 4
Охрид 4
Кавадарци 2
Гостивар 12
Гевгелија 1
Струмица 5
Крива Паланка 2
Кочани 3
Пробиштип 2
Пехчево 5
Берово 1
Виница 2
Делчево 8
Свети Николе 4
Кичево 6
Неготино 1

Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и Струга (48г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 216 оздравени пациент од:

Скопје 55
Куманово 31
Дебар 4
Штип 10
Прилеп 4
Тетово 14
Струга 10
Велес 2
Битола 5
Кавадарци 6
Гостивар 39
Гевгелија 1
Струмица 1
Крива Паланка 1
Кочани 4
Пробиштип 1
Демир Хисар 4
Македонски Брод 2
Берово 2
Виница 3
Делчево 3
Свети Николе 4
Кичево 10

Досега во земјата се направени вкупно 151.706 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14600, бројката на оздравени пациенти е 11741, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2253.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: