fbpx

Објектив

Погледни подобро

Дневен Ковид19 биланс: Нoви 166 зapaзeни, денес нeмa пoчинaти пaциeнти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-17, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-11, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-2, Струмица-3, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-6, Берово-4, Виница-3, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациент од: Скопје-59, Куманово-34, Дебар-28, Штип-15, Прилеп-6, Тетово-6, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-6, Кавадарци-6, Гостивар-17, Радовиш-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-7, Македонски Брод-6, Берово-2, Виница-7, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Неготино-5.

Нема починати пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.762, бројката на оздравени пациенти е 11.965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.191.

Денеска се регистрираат четири контролни теста од вчерашната евиденција, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 6013, активни 744
Куманово 1513, активни 281
Дебар 259, активни 30
Штип 1169, активни 112
Прилеп 498, активни 131
Тетово 1234, активни 119
Струга 583, активни 55
Велес 275, активни 28
Битола 215, активни 39
Охрид 347, активни 35
Кавадарци 186, активни 48
Гостивар 805, активни 157
Гевгелија 55, активни 30 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
Струмица 73, активни 22
Крива Паланка 52, активни 16
Радовиш 45, активни 7
Крушево 17, активни 1
Кочани 155, активни 28
Пробиштип 85, активни 15
Демир Хисар 60, активни 3
Македонски Брод 74, активни 8
Пехчево 30, активни 24
Берово 65, активни 52
Валандово 9, активни 2

Виница 79, активни 31
Делчево 81, активни 68 (20 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 21, активни 5
Свети Николе 297, активни 48
Кичево 275, активни 45
Ресен 146, активни 0
Неготино 46, активни 7 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1756 теста се преку: ИЈЗ-517, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-245, Биотек-314, МАНУ -99, Жан Митрев (Филип Втори)-194, Систина со PCR метода -189, лабораторија Лаор –41, Судска медицина-22, ЦЈЗ Битола-63, Инфективна клиника-27, ГАК-22, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 153.462 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 44, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 позитивни деца, 4 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 22 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 107 , позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 90
Гази Баба – 78
Аеродром – 103
Карпош – 80
Центар – 78
Кисела Вода – 85
Ѓорче Петров – 40
Бутел – 52
Шуто Оризари – 29
Студеничани – 28
Сарај – 22
Арачиново – 14
Илинден – 13
Сопиште – 7
Чучер Сандево – 3
Петровец – 8
Зелениково – 2
Странец – 8
Нераспределен-4

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: