fbpx

Објектив

Погледни подобро

Ракометарите на „Вардар“ го почнуваат походот во СЕХА-лигата на гостувањето во Задар

Ракометарите на „Вардар“, актуелиот македонски, регионален и се’ уште европски првак, вечер во арената „Крешимир Ќосиќ“ во Задар, Хрватска, стартуваат со одбраната на титулата во СЕХА-лигата на завршниот Ф-4 турнир на ова натпреварување. „Вардар“ е единствен учесник на сите девет, вклучувајќи го и овој, Ф-4 турнири, а титулата ја освои петпати. Многуте измени во тимот и лошата форма на последните натпревари не даваат многу надеж за одбрана на титулата, но…

Скопјани вечер од 20.30 ќе играат со хрватскиот шампион „Загреб“, а во првото полуфинале од 18 часот ќе се сретнат „Веспрем“ и „Мешков Брест“. В недела од 18 е натпреварот за трето, а од 20.30 и финалниот меч на завршниот турнир на СЕХА-лигата.

Најверојатно во задарската арена, која собира речиси 7.000 гледачи, ќе биде дозволено ограничено присуство на публика. Се споменува бројка од околу 1.000 гледачи по натпревар.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: