fbpx

Објектив

Погледни подобро

Бајден смета дека Косово треба да биде независна држава

Противкандидадот на Трамп за претседателските избори Џо Бајден изјави дека не ги знае деталите за договорот меѓу Србија и Косово постигнат вчера во Вашингтон, но смета дека Косово е независна држава.

“Пред се, не знам на што се однесува договорот, но она што го аргументирав секогаш е дека Косово треба да биде независна држава, а не дел од Србија бидејќи поминав многу време таму. Врз основа на кажаното, моите претпоставки се дека договорот ќе ја засили косовската независност.” – изјави Џо Бајден.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: