fbpx

Објектив

Погледни подобро

ИЗРЕЧЕНИ НАД 5.000 КАЗНИ ЗА НЕНОСЕЊЕ МАСКА ВО ЈАВЕН ПРЕВОЗ ВО ТЕТОВСКО И ГОСТИВАРСКО

Владината уредба за задолжително носење маска важи и за сопствениците на возилата за јавен превоз и патниците. СВР Тетово неделава значително ги засили контролите во патничките комбиња и автобуси кои сообраќаат во Тетовскиот и Гостиварскиот регион.

„Од стапувањето во сила на оваа уредба, изготвени се 5.276 поднесоци за некористење заштита за лицето, најмногу во возила, од кои 3.676 на тетовското и 1.600 на поширокото гостиварско подрачје. Секторот за внатрешни работи Тетово им укажува на возачите и на другиот работен персонал во комбињата и автобусите стриктно да се придржуваат до уредбата и да не превезуваат лица без заштитни маски и повеќе од максимално дозволениот број на патници. Во спротивно, возилата ќе бидат исклучувани од сообраќај и ќе им се изготват поднесоци, не само на физички, туку и на правни лица“, изјави портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на:


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/grommk/public_html/objektiv.com.mk/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/grommk/public_html/objektiv.com.mk/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107