fbpx

Објектив

Погледни подобро

Грчката полиција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“

Членовите на т.н. „Движење против маска“ во Грција, без разлика дали се активни преку протести или на интернет, веднаш ќе се апсат, поради делото „поттикнување непослушност“, а според Кривичниот законик им се заканува казна затвор од една година или парична казна, согласно циркуларното писмо испратено од обвинителот од Врховниот суд на Грција до Обвинителствата во целата земја, јави дописничката на МИА од Атина.

Дописот за почитување на законите, заштита на граѓаните и мерките за Ковид-19, потпишан од обвинителот Василис Плиотас, е поради „ индивидуалните неодамнешни случаи, кои сепак продолжуваат да се појавуваат од лица кои не се согласуваат со мерките преземени од државата за справување со опасноста од ширење на коронавирусот („движење против маска“) и предизвикуваат логична загриженост кај луѓето што ги почитуваат мерките и кај грчкото општество“.

Обвинителот додава дека кога се исполнети законските услови, односно кога оние кои се спротивставуваат на законските мерки и даваат свои теории за употребата на маската, тогаш постои обврската да се покрене кривично дело.

Во изминатиот период, особено на почетокот на месецов во пресрет на почетокот на новата учебна година се појавија групи и движења на социјалните мрежи. кои одржаа и протести во повеќе делови на Грција против задолжителната употреба на маска за учениците.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: