fbpx

Објектив

Погледни подобро

Финска со помош на кучиња откриваат болни од Ковид-19 на аеродром

На аеродромот во Хелсинки од денеска е ставена во функција посебна бригада со кучиња, кои со мирис ќе откриваат присуство на корона вирусот кај патниците, пишува „Хелсинки Саномат“.

Пилот-проектот, кој ќе трае до крајот на годината, ќе вклучи 16 кучиња, по четири во смена. Патниците кои пристигнале ќе мора да си го избришат вратот со салфетка и да ја дадат да ја мирисне кучето. Ако почувствува инфекција, патникот ќе биде повикан да направи и лабораториски тест во медицинската соба на аеродромот.

Според студијата на Факултетот за ветеринарна медицина на Универзитетот во Хелсинки, специјално обучените службени кучиња се во можност точно да препознаат скоро сто проценти мирис типичен за луѓето со ковид 19.

Финските власти очекуваат дека, доколку проектот биде успешен, ограничувањата за влез наскоро ќе бидат укинати, а сите меѓународни аеродроми и гранични премини ќе добијат обучени кучиња. Властите проценуваат дека за ова се потребни околу 700 животни. Ангажирање на уште 300 кучиња ќе ѝ овозможи на земјата да се врати во нормалното одржување на масовни настани: саеми, концерти и спортски натпревари.

Аеродромот во Хелсинки не е првиот во светот што започнал да користи кучиња за да најдат заболени од коронавирус. Специјална кинолошка единица се појави на аеродромот во Дубаи во средината на август. За време на прелиминарната обука, според кинолозите, кучињата точно ги идентификувале пациентите со вирус на корона во 92% од случаите.

 

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: