fbpx

Објектив

Погледни подобро

Пазарни инспектори синоќа упаднале на седум свадби

 Синоќа Инспектори од Државниот пазарен инспекторат посетиле четири свадби во Скопје, две во Тетово и една во Струга и најавија кривични пријави за субјектите кои ги организирале веселбите.

Државниот пазарен инспекторат во текот на вчерашниот ден спровел над 100 контроли низ целата држава.

За вкупно 19 субјекти се изречени казни за непочитување на здравствените протоколи, меѓу кои спаѓаат и организаторите на свадбените веселби, како и за уште пет субјекти во Скопје, два во Струмица и еден во Битола.

Парични казни ќе бидат изречени за уште четири субјекти кои не го почитувале работното време и за нив ќе бидат издадени и решенија за затворање од 10 до 30 дена во зависност од пречекорувањето на работното време.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: