fbpx

Објектив

Погледни подобро

Од утре полициски час во оваа еврпоска земја

Во белгиските провинции Валонски Брабант и Луксембург во сила e полициски час од 14 октомври на полноќ, со цел да се спречи растечката инфекција со Ковид-19.

Од 1 часот по полноќ до 6 часот наутро на граѓаните ќе им биде забрането да бидат на отворено, освен во случај на работа, итна медицинска помош или виша сила, наведуваат локалните власти.

Двете провинции се наоѓаат во францускиот гворен регион Валонија, кој покрај Брисел, е најмногу погоден од новиот бран на инфекција со коронавирус.

Националниот центар за кризи предупредува дека до крајот на оваа недела, Белгија може да достигне нов врв на инфекција со 10.000 нови случаи на дневна основа.

Во исто време, бројот на смртни случаи од Ковид-19 се искачи на 20 на ден.

Од почетокот на пандемијата во Белгија, 10.211 лица починаа од коронавирус.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: