fbpx

Објектив

Погледни подобро

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ НАПРАВИЈА ОБИКОЛКА ВО НОВАТА ФАБРИКА ЗА КАНАБИС (ФОТО)

Извршниот директор на компанијата ,,НЈСК Холдинг – Златко Кескоски, денеска на голема чест и задоволство ја имаше таа чест да ги прошета премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче во новоотворената фабрика за производство на медицински канабис.

Свечената церемонија, односно отворањето на новата фабрика на која присуствуваше владината делегација се протега на површина од 17.800 метри квадратни во индустриската зона Ќојлија во Општина Петровец.

Според премеирот Зоран Заев, кој присуствуваше на отворањето, ваквите инвестиции во услови на пандемија влеваат сигурност и отвораат работни места.

Компанијата НJСК  е дел од групацијата PHCSNN Internationale основана 2016 година и има лиценци за одгледување медицински канабис, лиценца за екстракција на медицински канабис и лиценца за производство на финални фарамецевски производи.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: