fbpx

Објектив

Погледни подобро

Путин нема да го посети Белград во октомври, причина пандемијата со Ковид-19 или договорот на Србија со Косово?

Рускиот претседател Владимир Путин нема да го посети Белград во октомври, како што најави српскиот претседател Александар Вучиќ во неколку наврати во последните месеци, дознава неофицијално весникот Данас од претставници на дипломатските кругови.

Посета на Путин во Белград

Изворите на Данас тврдат дека Кремљ не открива зошто Путин се предомислил и се откажал од планираното патување, но посочуваат дека „на Русите сигурно не им се допаѓа неодамнешното приближување на Србија со САД во надворешната политика, што беше особено видливо за време на неодамнешното потпишување на Вашингтонскиот договор, за нормализирање на економските односи меѓу Белград и Приштина.

-Договорот меѓу Белата куќа на Србија и Косово означува уште една пресвртна точка во„ постојаниот“ тренд на губење на влијанието на Русија на Балканот, што го иритира Кремљ. Најблискиот партнер на Русија на Балканот, Србија, го решава косовскиот спор без никакво руско учество во преговорите и им се приближува на САД, чие влијание расте на штета на руското. Објавувајќи навредлив пост на Твитер, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова веројатно верувала дека со тоа ја изразува желбата на нејзините „политички господари“ да ја осудат Србија за нелојалност. Но, претседателот Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров гледаа на работите поинаку – Путин брзо се извини за твитот на Захарова, додека Лавров го поддржа договорот од Вашингтон и изгледите за постигнување договор меѓу Србија и Косово. Русија ќе се залага за зачувување на добрите односи со Србија, иако се забележува зајакнување на влијанието на САД во Србија, пишува Данас, повикувајќи се на соговорник од дипломатските кругови.

Претседателот на Србија во јуни годинава по состанокот со претседателот на Русија во Москва изјави дека Путин му потврдил дека ќе ја посети Србија во октомври. Вучиќ посочи дека тоа ќе биде „величествен настан“, како и дека „ќе го отвориме Храмот на Свети Сава“.

За време на официјална посета на Белград, во јануари 2019 година, Путин, придружуван од Вучиќ и српскиот патријарх Иринеј, го посети Храмот Свети Сава.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кон крајот на овој месецќе ги посети Атина, Загреб и Сараево. Предвидено е на 27 октомври тој да се сретне со тројцата членови на Претседателството на БиХ и како дел од посетата да замине во Источно Сараево, каде се наоѓаат институциите на Република Српска, што се толкува со „поддршката на Кремљ за Република Српска“. Извори на Данас тврдат дека Лавров нема да ја посети Србија за време на оваа „мини-балканска турнеја“, каде што престојуваше во јуни во пресрет на изборите во Србија.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: