fbpx

Објектив

Погледни подобро

628 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД19 И 15 ПОЧИНАТИ

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 353
– Куманово 33
– Штип 13
– Прилеп 36
– Тетово 33
– Струга 11
– Велес 34
– Битола 28
– Охрид 17
– Кавадарци 7
– Гостивар 7
– Струмица 20
– Крива Паланка 6
– Радовиш 2
– Пробиштип 3
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 2
– Берово 2
– Виница 1
– Делчево 4
– Свети Николе 6
– Кичево 6
– Ресен 1
– Неготино 2

Починати се 15 лица, седум пациенти од Скопје (76,63,84,82,75,80 и 85г), тројца пациенти од Велес (41, 86 и 57), двајца пациенти од Гевгелија (60 и 51г), еден од Ресен (70г), еден од Делчево (59г) и еден пациент од Охрид (87г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од:

– Скопје 281
– Куманово 18
– Дебар 12
– Штип 6
– Прилеп 9
– Тетово 31
– Струга 4
– Велес 9
– Битола 15
– Охрид 8
– Кавадарци 9
– Гостивар 11
– Гевгелија 10
– Струмица 14
– Крива Паланка 12
– Радовиш 3
– Кочани 15
– Пробиштип 1
– Пехчево 2
– Берово 9
– Валандово 2
– Виница 6
– Делчево 31
– Кратово 1
– Свети Николе 3
– Кичево 7
– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27827, бројката на оздравени пациенти е 19479, на починати е 949, а бројот на активни случаи изнесува 7399.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: