fbpx

Објектив

Погледни подобро

ДРЖАВАТА СО 54 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

Сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на пациентите заболени од ковид-19 ќе бидат наградени со 4 милиони денари. Средствата ќе бидат наменети за вработените во Ковид центрите во Скопје и во болниците во останатите градови низ земјава, соопшти Министерството за здравство.

Овие 54 милиони, како што се посочува, се дел од вкупно 243 милиони денари кои Владата ги издвои за здравството. Останатите пари ќе бидат распределени за набавка на лекот „Ремдесивир“, за набавка на вакцини, за тестови за ковид-19 и за потребите на јавните здравствени установи.

Предлогот за ребалансот е во собраниска процедура и се очекува да биде изгласан наредните денови, со што ќе почнат да се реализираат четвртиот сет мерки за помош на граѓаните, компаниите и целата економија, информираат од Министерството за здравство.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: