fbpx

Објектив

Погледни подобро

Црн ден за Волстрит: Индексите на американските пазари со вртоглав пад, нависок во последните четири месеци

Коронавирусот си ја зема својата камата и на американската берза. Вчерашниот ден беше навистина црн за тргуавачите со акции од вредност на американските пазари. Овој црн ден е со негативен индекс најголем во последните четири месеци.

Американските пазари вчера паднаа, бидејќи DJ30 падна за 3,43%, SPX500 падна за 3,53%, а NASDAQ100 затвори за 3,73% пониско. Загубите се припишуваат на вториот бран на пандемијата, што неодамна доведе до зголемување на бројот на нови случаи ширум светот. Ова утро, пазарите треба да повратат некои загуби, бидејќи се очекува DJ30 да се отвори за скоро 300 поени повисоко. Вол Стрит исто така може да биде под влијание на денешниот извештај за претходниот БДП, објавен во 12:30.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: