fbpx

Објектив

Погледни подобро

АВСТРИЈА ДО КРАЈ НА НОЕМВРИ ВО КАРАНТИН

Поради зголемениот број на заразени со Ковид-19 во Австрија, од вторник земјата воведува полициски час. Мерката ќе биде на сила секој ден од 20 до 06 часот наутро до крајот на ноември.

Во последните 24 часа во Австрија се регистрирани 5.349 нови случаи на инфекција со коронавирус. Најголем број на заразени лица повторно е регистриран во провинцијата Горна Австрија – 1.074. Следува Виена со 952, Тирол со 749, Штаерја со 671, Ворарлберг со 451, Салцбург со 332, Каринтија со 218 и Бургенланд со 175.

Во австриските болници моментално има 1.867 пациенти, од кои 256 се на интензивна нега.

Според кризниот штаб, во моментов има 37.321 активен пациент.

Во изминатите 24 часа починаа 27 лица, со што вкупниот број на смртни случаи од или со ковчиња достигна 1.109 лица.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: