fbpx

Објектив

Погледни подобро

Нови 1085 ковид позитивни и 12 починати во Македонија

Во изминатово деноноќие регистрирани се 1085 новозаболени од Ковид-19 од 3294 тестирања, соопшти денеска Министерството за здравство (МЗ).

Новозаразените се регистрирани во Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9, Штип-39, Прилеп-60, Тетово-62, Струга-14, Велес-50, Битола-28, Охрид-18, Кавадарци-20, Гостивар-35, Гевгелија-29, Струмица-80, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-3, Кочани-13, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-2, Валандово-6, Виница-4, Делчево-10, Кратово-4, Свети Николе-5, Кичево-30, Ресен-4, Неготино-12.

„Во последното деноноќие се регистрирани 12 починати пациенти. Другите се на возраст од 49 до 84 години. Сите починале во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од: Скопје-142, Куманово-8, Штип-7, Прилеп-11, Тетово-21, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-18, Гостивар-6, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-7, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-10, Неготино-5“, соопшти МЗ.

Бројот на активни случаи во земјава изнесува 9847.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: