fbpx

Објектив

Погледни подобро

Ако победи Бајден на изборите во САД, Велика Британија ќе загуби многу поволности од САД поради Брегзит

Велика Британија уште малку ќе биде центарот на Соединетите држави во Европа, особено ако Џо Бајден победи на претседателските избори, смета поранешниот амбасадор на Велика Британија во НАТО, Питер Рикетс.

„Кога Бајден ќе погледне кон Европа, тој ќе ги види Париз и Берлин како центар на атракција за она што е навистина важно за Америка во Европа“, изјави тој за европското издание „Политико“. Велика Британија веќе ќе биде надвор од главните идеи и активности во Европа.

Лондон ќе остане важен партнер во областа на одбраната и безбедноста, но во другите области земјата повеќе нема да биде толку интересна, бидејќи нема да биде корисна за американската администрација, објасни дипломатот кој беше советник за национална безбедност на премиерот Дејвид Камерон од 2010-та до 2012-та година.

Во последните неколку недели, многу поранешни дипломати коментираа што може да очекува британската влада во случај на промена на „столицата“ во Белата куќа. Иван Роџерс, претставник на Велика Британија во ЕУ во периодот 2013-2017-та година, исто така, коментира дека премиерот мора прво да ги почека резултатите од изборите во САД пред да замине да ја напушти ЕУ без трговски договор.

За Џо Бајден, „Брегзит“ е ризик и за ЕУ ​​и за Велика Британија, рече Рикетс, додавајќи дека ако влезе во Белата куќа, Лондон сè уште нема изградено врски со новата американска администрација. Бајден има ирско потекло и неговата прва работа ќе биде да анализира како излегувањето од ЕУ ќе влијае на односите меѓу Велика Британија и Ирска.

„Администрацијата на Бајден ќе биде многу внимателна, многу претпазлива за тоа како да се постигне договор со Велика Британија надвор од ЕУ“, рече Питер Рикетс, додавајќи дека сè уште постои можност Лондон и Брисел да се договорат.

Велика Британија има уште малку време да постигне договор пред крајот на преодниот рок за „Брегзит“, кој истекува на 31-ви декември 2020-та година. Според дипломатот од „Даунинг стрит“, тие во моментов „играат театар“ во обид да постигнат договор со тврдите поддржувачи на „Брегзит“ во Конзервативната партија.

Питер Рикетс го предупредува Џонсон дека овој пат нема да може да постигне компромис со повикување на некои од европските лидери. Велика Британија мора да заборави на семоќната Ангела Меркел, бидејќи колку и да е сериозен политичар, таа не може да прави чуда. Францускиот претседател Емануел Макрон, од друга страна, најверојатно нема да ризикува да не успее да преговара за договор за риболов.

Британската влада е во интензивни разговори, но нема да прифати предлози што „го нарушуваат нашиот статус на суверена, независна држава“, објаснуваат од „Даунинг стрит“.

„Ние ќе продолжиме да работиме со кој и да е следниот претседател на Соединетите држави за да обезбедиме добри резултати од кои корист ќе имаат двете земји“, рече портпаролот на институцијата, додавајќи дека преговорите со САД се во тек и на никаков начин не се поврзани со оние со ЕУ.

Питер Рикетс предвидува дека Лондон и Брисел на крајот ќе постигнат договор, иако без да влијаат на важните аспекти на соработката меѓу двете земји.

„Можете да бидете сигурни дека каков и да е договор потпишан од владата на Џонсон, тој ќе биде прогласен за голема победа и резултат на суптилните тактики за преговори што се следат“, рече дипломатот.

„Всушност, мислам дека ЕУ строго го следеше својот план во овие преговори, што делумно објаснува зошто како резултат Велика Британија ја изгуби својата репутација“, рече Рикетс.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: