fbpx

Објектив

Погледни подобро

УШТЕ 21 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА, НОВИ 565 ПОЗИТИВНИ

Министерството за здравство соопшти дека дваесет и едно лице починаа за 24 часа по компликации од ковид-19, а од 1.325 тестови, регистрирани се 565 нови случаи на ковид-19.

Починати се 6 пациенти од Скопје (45,52, 63, 67, 68 и 84), пет пациенти од Тетово (69, 73, 75, 69 и 83), еден од Куманово (74), двајца пациенти од Велес (83 и 89), двајца од Богданци (75 и 85) и по еден пациент од Битола (79), Радовиш (71), Прилеп (61), Охрид (51) и Штип (63). Освен еден пациент кој е починат вон, сите други се починати во болнички услови.

Новозаболените се од: Скопје-230, Куманово-35, Штип-13, Прилеп-65, Тетово-39, Струга-1, Велес-27, Битола-15, Охрид-3, Кавадарци-10, Гостивар-27, Гевгелија-13, Струмица-17, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Крушево-3, Кочани-15, Пробиштип-3, Берово-5, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Кратово-6, Свети Николе-4, Кичево-3, Ресен-1, Неготино-9.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 161 пациенти. На кислородна поддршка се 128 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 10 позитивни и 2 суспектни деца на ковид-19 и 19 возрасни пациенти, позитивни на вирусот. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ има 10 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 61, а во болницата во Штип се 51 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и Кавадарци се хоспитализирани 351 позитивни и сомнителни на ковид-19.

Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од: Скопје-58, Штип-7, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-8, Велес-7, Битола-11, Охрид-11, Кавадарци-5, Гостивар-6, Струмица-9, Кочани-5, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-2, Неготино-3.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 32.997, оздравеа 21.244, починаа 1025, а активни случаи се 10.728. Денеска се регистрираат четири контролни теста од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 14.272, активни 5.042
• Куманово 2.365, активни 466
• Дебар 346, активни 54
• Штип 1.728, активни 306
• Прилеп 1.441, активни 565
• Тетово 2.332, активни 636
• Струга 837, активни 110
• Велес 843, активни 438
• Битола 740, активни 299
• Охрид 736, активни 258
• Кавадарци 548, активни 240
• Гостивар 1.272, активни 259
• Гевгелија 416, активни 200 (21 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 69 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.010, активни 568
• Крива Паланка 253, активни 101
• Радовиш 251, активни 90
• Крушево 32, активни 11
• Кочани 750, активни 223
• Пробиштип 212, активни 72
• Демир Хисар 85, активни 18
• Македонски Брод 106, активни 10
• Пехчево 60, активни 8
• Берово 220, активни 56
• Валандово 111, активни 40
• Виница 190, активни 73
• Делчево 264, активни 109 (66 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 62, активни 32
• Свети Николе 494, активни 91
• Кичево 596, активни 191
• Ресен 254, активни 69
• Неготино 171, активни 93 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.325 теста се преку: ИЈЗ-610, ЦЈЗ Скопје-60, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -156, Жан Митрев (Филип Втори) -181, Систина со ПЦР метода -141, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-20, Инфективна клиника-15, ГАК-0, Синлаб-43, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-99, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 253.173 тестирања на ковид -19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
• Чаир – 275
• Гази Баба – 650
• Аеродром -869
• Карпош – 741
• Центар – 668
• Кисела Вода – 649
• Ѓорче Петров – 402
• Бутел – 266
• Шуто Оризари – 53
• Студеничани – 21
• Сарај – 38
• Арачиново -10
• Илинден – 121
• Сопиште – 43
• Чучер Сандево – 28
• Петровец –38
• Зелениково -16
• Странец – 45
• Нераспределен- 109

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: