fbpx

Објектив

Погледни подобро

Животот на Бајден: Бил лош ученик, но одличен фудбалер и плагијатор

Во пролетта во 2019 година Џозеф Бајден одлучил да влезе во претседателската трка за номинација на Демократската партија, а на крајот на август 2020 година, тој официјално стана кандидат на Демократите.

Џозеф Робинет „Џо“ Бајден Jуниор е роден на 20 ноември 1942 година во Скрантон, Пенсилванија, како најстар од четирите деца. Во себе има ирска, француска и англиска крв и се декларира како католик.

Кога Џо имал единаесет години, семејството се преселило во Клејмон, на северот од Делавер, поради економски проблеми.

Иако бил лош студент, тие велат дека бил природен водач, па неговите соученици го избрале за претседател на класот во неколку наврати.

Во средното училиште, Бајден се покажал како одличен американски фудбалер. По дипломирањето, ја запознал својата прва сопруга Нилија Хантер, која станала мајка на неговите три деца: синовите Јосиф Трети, Хантер и ќерката Наоми.

Тој се запишува на докторски студии по право каде е обвинет за плагијат на напис.

Во своја одбрана, тој истакнал дека тоа го сторил ненамерно, но сепак морал да паузира еден семестар.

Во 1972 година, Бајден се кандидираше за сенатор на Делавер. Со многу малку пари, тој успева да извојува тесна победа. Само еден месец подоцна, целото негово семејство доживува сообраќајна несреќа во која загинуваат неговата сопруга и ќерка.

Во тој момент Бајден размислувал да се повлече од позицијата сенатор за да се грижи за неговите повредени синови. Сепак, тој се откажал од тоа, па ја извршуваше сенаторската должност до јануари 2009 година, кога стана потпретседател во мандатот на Барак Обама.

Во 1977 година, Бајден се оженил со неговата сегашна сопруга Џил, со која четири години подоцна ќе имаат ќерка Ешли. Додека служел како сенатор, Џо Бајден учествувал на внатрепартиските избори во 1987 година за претседателска номинација на Демократската партија.

Таа кампања, сепак, била многу брзо прекината поради објавувањето на неговите приватни и академски пропусти и сомнителната здравствена состојба. Следната година тој имал две операции на мозокот и поминал вкупно седум месеци во болница.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: