fbpx

Објектив

Погледни подобро

РЕКОРДНА ИЗЛЕЗЕНОСТ НА ЛАТИНОАМЕРИКАНЦИТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО САД

Во трката за претседател на САД годинава на изборите излегоа рекорден број Латиноамериканци. Според првичните податоци, гласале 8,6 милиони, јавија американски медиуми.

Демократите работеа специјално за да ги привлечат Латиноамериканците избирачките места..

Според активисти за вклучување на Латиноамериканците на изборите, нивната излезност ја надминала бројката латиноамериканци кои излегоа на изборите кога се кандидираше Барак Обама.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: