fbpx

Објектив

Погледни подобро

Аркан го донесе овој човек во Белград и му даде богатство да направи ѕвезда од Цеца!

Милиќ Вукашиновиќ открива како покојниот Жељко Ражнатовиќ Аркан, по војната, му понудил да дојде во Белград, само за да и направи албум на Цеца и по тој повод му обезбедил хотелско сместување и третман на „од пиле млеко“.

„Се сеќавам на Цеца кога бев на фестивалот„ Илиџа “. Цеца почна да пее на 14-годишна возраст, но ова беше нејзино прво поголемо појавување во јавноста. Пееше исто како и денес. Многу е важно да се користи бојата на гласот со изгледот, а кога е компонирана, тоа е добитна комбинација, а Цеца ги имаше сите потребни квалитети за голема ѕвезда “, се присетува Милиќ и ги открива деталите за нивната соработка.

„Дојдов во Белград по војната затоа што покојниот Аркан сакаше да направам неколку песни за Цеца. Тогаш беа други времиња, имав мал телевизор и не ми се веруваше кога ја видов Цеца  на малиот екран ,а таа ја пееше „Тражио и се све“ ’. Облечена во едни лагодни панталони на ленти, а таа па одозгора гледа  право во камерата, па и јас  останав без текст кога ја гледав и слушав. А надвор беше војна, гранати паѓаа.

Аркан преку еден од моите менаџери испрати порака да дојде во Белград. Шест месеци плаќав за сè во хотелот „Југославија“ и тие ми обезбедија сè само за да го направам албумот на Цеца, вели Милиќ и додава:

Со Цеца имав одлична соработка, нашите песни направија вистинска револуција во турбо-фолкот и оставија трага во Југословенската музика, но за крајот на соработката со Цеца тој посочи дека тоа е поради Марина Туцаковиќ.

„Не беше погодна мојата соработка за Марина Туцаковиќ со Цеца. Јас за Цеца ги работев и текстот и музиката, а Марина ги пишуваше  само текстовите на готова музика.. Сепак, Цеца беше повеќе врзана за Марина Туцаковиќ. Јас и реков: „Еве ги сите мои песни, ако можете да компонирате подобар текст и да го направите подобар од мојот, тогаш слободно продолжете“. Марина и неколку нејзини соработници влијаеја на фактот дека мојата соработка со Цеца во деловна смисла требаше да заврши “.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: