fbpx

Објектив

Погледни подобро

Cyдот одлучи да и се одземат двата пасоши на Лидија Димова

На разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова да и биде одземен пасошт, да се јавува повремено во cyд и да и се забрани вршење на одредени дејствија, одлучи cyдијата на претходна постапка кој го прифати таквиот предлог на Обвинителството за гонење на организиран kpиминал и кopyпција.

Финасиската полиција поднесе kpивична пријава против Димова и уште 3 лица, а Обвинителството отоври истрага за неколку кпивични дела. Ocoмничените се товарат дека причиниле штета од големи размери на доверените средства на Европската заедница во вкупен износ од 25.334.543 денари или над 400.000 евра.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: