fbpx

Објектив

Погледни подобро

ТУРСКАТА ВАКЦИНА ПОДГОТВЕНА: ЗАПОЧНУВА ТЕСТИРАЊЕ ВРЗ ЛУЃЕ

Пандемијата на коронарниот вирус го достигна својот втор врв во Турција.

Турција започна со тестирање вакцина против вирусот корона врз луѓе, изјави министерот за здравство на Републиката, Фехретин Хоџа.

„Денес во Турција започна тестирањето на домашната вакцина против вирусот корона врз луѓе. Првата фаза на клиничко тестирање на вакцината се изведува на Универзитетот во Ерцис (во градот Кајсери)“, им рече на новинарите Коџа.

Како што претходно објави овој министер, пандемијата на коронавирусот во Турција го достигна својот втор пик. Само вчера се евидентирани 2.391 случај, што е најголема бројка од април досега.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: