fbpx

Објектив

Погледни подобро

ИЗБЕГАЛ ОД ЗАТВОР ЗА ДА СЕ ПОМИРИ СО ЖЕНА МУ: Неверојатно бегство во Босна и Херцеговина

Едис Зукиќ (38) од селото Кереп кај Градачац, во БиХ, во четвртокот вечерта избегал од Казнено-поправниот дом во Орашје, објавија локалните медиуми.

– Бегството на затвореникот беше пријавено кај нас во 17.40 часот. Веднаш отидовме во потрага и ја информиравме целата околна полиција во двата ентитета, областа Брчко и граничната полиција на БиХ, за неговото бегство. Откривме дека му помогнал друг затвореник, Ведран К. (27) од Горњи Сребреник, велат од полицијата.

Како што се наведува, Зукиќ го прескокнал ѕидот со помош на неговиот цимер кој го подигнал.

– Се може да се види на видео надзор. Тој избега додека траеше вечерата, велат извори од затворот.

Во затворот тие тврдат дека тој бил добар и примерен и дека бил принуден да бега од семејни проблеми.

– Остави писмо во кое објасни се. Тој се извини на затворската администрација и рече дека кога ќе ги реши своите проблеми, тој сам ќе се врати во затвор, велат тие.

Неофицијално, неговата сопруга го посетила минатата сабота, а потоа му рекла дека повеќе не сака да биде во брак за него. Потоа се подготвил и избегал од затворот за да ги расчисти семејните проблеми со неговата сопруга.

Зукиќ бил во затвор околу шест месеци и има уште 18 месеци да одлежи, а е осуден за кражба

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: