fbpx

Објектив

Погледни подобро

ПРИВЕДЕН СОПСТВЕНИК НА УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТ КОЈ РАБОТЕЛ ПО 21 ЧАСОТ

Угостителски објект во Тетово бил затворен синоќа, а полицијата го лишила од слобода неговиот сопственик поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, казниво по чл.206 од Кривичниот законик.

Во соопштението од полицијата се наведува дека синоќа во 22.35 часот од страна на инспектори при Одделението за криминалистичка полиција Тетово, од слобода е лишен Е.И.(31) од село Долно Палчиште, сопственик на угостителски објект во Тетово, поради основано сомнение дека сторил кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, казниво по член 206 од Кривичниот законик.

При контрола на угостителскиот објект во сопственост на Е.И., истиот е затекнат како работи и покрај Одлуката на Владата на Република Северна Македонија за работното време на угостителските објекти.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: