fbpx

Објектив

Погледни подобро

Словенскиот премиер Јанша: Интересно, слават победник во САД, а cyдот не одлучил

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, вели дека е интересно да се слави победникот на претседателските избори во САД, а cyдовите се уште не донеле одлука за жалбите.

„Интересно. Поднесени се жалби во сите американски држави со тесен резултат. Cyдовите дури не  почнаа да одлучуваат. Сепак, главните американски медиуми (а не некое официјално тело) го прогласуваат победникот. Честитки пристигнуваат од сите страни. Е, тоа е владеење на правото”, напиша Јанша на Твитер.

Во средината на неделата, Јанша на социјалните мрежи му ја честиташе победата на Доналд Трамп, наведувајќи дека е „сосема јасно“ дека новиот мандат ќе му припадне на републиканскиот кандидат. /МИА/

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: