fbpx

Објектив

Погледни подобро

Вакцината против COVID-19 во Македонија ќе пристигне во јануари или февруари

Скопје, 10 ноември 2020 (МИА) – Очекувањата се дека во јануари или февруари ќе ја имаме вакцината против COVID-19 согласно сегашната динамика на одвивање на работите, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

И втората компанија после AstraZeneca, компанијата Pfizer, посочи министерот, аплицираше да добие дозвола за употреба во Европската агенција за лекови. Појасни дека вообичаено тоа е процедура која трае неколку месеци и кога ќе завршат сите клинички фази на испитувањето почнува административата процедура.

– Верувам дека ќе дадат одобрување по таа т.н.ургентна постапка и дека некаде до Нова година, такви се очекувањата, ќе добие дозвола и двете вакцини да бидат дистрибуирани. Ние ги очекуваме преку Ковакс механизмот, од чиј дел се овие две компании. Како ќе ја добијат дозволата за употреба таму ги даваат дозите и тие еднакво се распределуваат на сите земји кои учествуваат во него. Секоја следна компанија која влегува во тој механизам ги дава на располагање своите дози на вакцини. Ние го потпишавме договорот, Владата даде согласнот, обезбеден е буџет, така што ги очекуваме вакцините преку Ковакс механизмот, рече Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по посетата на пунктот за брзи тестови во поликлиниката „Јане Сандански“.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: