fbpx

Објектив

Погледни подобро

Аца Лукас ja шokиpaше Србија: Cи викнa пpec-кoнфepeнциja и пoкaни виcoки cpпcки пoлитичapи на тecт зa дpoгa

Аца Лукас организираше прес-конференција по повод неодамнешната ситуација што ја имаше со контроверзен бизнисмен, но и по повод конфликтот со Маринка Тепиќ и Жаклина Таталовиќ.

Сепак, важно е да се напомене дека оваа конференција има и повод, промоција на неговиот нов музички албум.

Марко Милутиновиќ, главниот уредник на PGP, им се обрати на новинарите и истакна дека му е чест да соработува со Лукас. Тој исто така потсети дека ПГП / РТС трае повеќе од еден век.

Следната година ќе прославиме 70 години, тоа е најголемата дискографска куќа – објасни Милутиновиќ.
Аца Лукас рече дека сака да зборува за одборот, пред сè, и дека тоа е причината за оваа конференција, но исто така додаде дека е подготвен да одговори на разни прашања.

Добар ден на сите. Најмногу застапен на албумот ќе биде Никола Грбиќ, кој ги направи моите најпознати хитови како „Кафана на Балкану“, „Леже“, мило ми е што работам на албумот за PGP / RTS – потенцираше Лукас.
Тој ги потсети новинарите, во својот говор во емисијата „ХитТвит“, што стои зад неговата изјава.

Главната причина за конференцијата е ЦД-то, но јас сум подготвен да одговорам и на тоа. Јавно и се извинувам на новинарката Жаклина Таталовиќ, мојата реакција беше несоодветна, јас сум импулсивен и претерувам. Мојата реакција не беше предизвикана од ништо – објасни пејачот.
За време на емисијата „ХитТвит“, добив порака објавена од новинарката . Таа се однесуваше кон мене, кон мојата интелигенција, со „потсмев“. Претерав во таа самоодбрана. Никогаш не нападнав никого – објасни Аца Лукас.

Тој изрази желба уште еднаш да нагласи дека неговата реакција не е предизвикана.

Повторувам дека се извинувам, но мојата реакција не беше предизвикана од ништо – потенцираше Лукас.
Саша Мирковиќ, поп-менаџер, исто така присутен на конференцијата, истакна дека политиката и поп-музиката не треба да се мешаат.

Жаклина Таталовиќ се најде навредена, но не треба да правиме магаре да лета, тоа е нехумано. Децата на Александар исто така прочитале сè што било кажано за него. Мариника преку нејзиниот пријател, дилер на дрога, слушнала дека Аца е зависник од дрога. Аца ги сака и почитува жените пред се, тоа го покажува со своите песни и со тоа што е на сцената. Можеби фактот дека не го сака Таталовиќ е прашање на вкус, а не сексистички коментар. Лично, не ми се допаѓа нејзината морнарица и одмаздата што ја прави од приватни причини – рече Мирковиќ.

Лукас се надоврза на целата оваа приказна.

Се прашувам зошто е пренесено на полето на политиката? Јас не сум ниту политичар ниту член на партијата, зошто се споменува Мариника Тепиќ и зошто се споменува Александар Вучиќ. Поддржувам една опција како и секој граѓанин – истакна Лукас.
Еден од новинарите го праша Александар Вуксановиќ „зошто реагираше на твитот на Таталовиќ?“, На што пејачот му даде јасен одговор.

Реагирав на нејзиниот твит затоа што пријателите ми го испратија нејзиниот твит, никој не ми честиташе за тоа. И се извинувам на Верица Брадиќ, како и на Пинк ТВ. Водителот сакаше да ме прекине, но не можев да запрам – објасни Вуксановиќ.
Еден новинар го прашал пејачот кога ќе излезе од долговите на робовите.

Не сум во долгови, секој знае како живеев, потрошив и се коцкав. Го вратив, немам долгови, имам други цели во животот, станав сериозен. Имам основа да ја тужам Мариника Тепиќ. Таа рече дека сум срам за наркоманите, но нема да го сторам тоа. Имам уште еден предлог за неа. Вук Јеремиќ и Мариника Тепиќ, како и Сергеј Трифуновиќ, ги поканувам да дојдат и јавно да тестираат дрога со мене – истакна Александар.
Мирковиќ објасни дека овој напад има позадина.

Ова е напад врз Пинк ТВ и Верица Брадиќ, затоа што тие се погледани од конкурентите. Аца Лукас беше искористен како тригер за да се покаже дека вредностите за кои се залага Лукас не се добри, а тој, пак, ги поканува Мариника и нејзиниот шеф Драган, да видат кој е наркоман, а кој не – заклучи Мирковиќ.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: