fbpx

Објектив

Погледни подобро

(Видео) Српскиот амбасадор во Црна Гора спречен да положи венец

Група граѓани утрово се собраа во Будва за да го спречат српскиот амбасадор, Владимир Божовиќ, да положи венец на спомен-плочата на српските ослободители.

За „Вијести“ неофицијално било соопштено дека Владата на Црна Гора вчера испратила протесно писмо до Владата на Србија поради најавеното положување венци.

Божовиќ потврди нема да положи венец на спорната знаменитост.

Собраните пееја „О, светла мајска зоро“ и извикуваа „Црна Гора нема да биде крајбрежје на српското море“.

Меѓу собраните беа и црногорскиот лидер Анѓела Ивановиќ и поранешниот независен советник Стеван Џаковиќ.

Полициските инспектори стигнаа на терен за да спречат инцидент.

Во 2013 година, амбасадорот на Србија, Зоран Бингулац, положи венец на спомен-плочата заедно со тогашниот градоначалник Лазар Раѓеновиќ (ДПС).

Извор: Макфакс

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: