fbpx

Објектив

Погледни подобро

СЛОВЕНИЈА ВОВЕДУВА ДРАСТИЧНИ МЕРКИ – НЕМА ВЕЌЕ ПОСЕТИ КАЈ СЕМЕЈСТВА

Во изминатите 24 часа, во Словенија биле регистрирани нови 1925 случаи на коронавирус. Денес, Словенија забележа рекорден број на смртни случаи за еден ден – 41.

Тестирани биле 6767 лица, а во болниците има 1210 пациенти. Од нив, 200 лица се на интензивна нега.

Владата на денешната седница донесе одлука за воведување на уште построги мерки. Во следните 14 дена, сите продавници во Словенија ќе бидат затворени, освен оние што продаваат храна, како и вулканизерите и оџачарите.

Забранет е и јавен превоз, освен такси превозот. Училиштата и градинките остануваат затворени, а наставата ќе се одвива онлајн.

Забранети се и секакви собири, освен на членовите на семејството кои живеат во исто домаќинство. За венчавки ќе биде потребна дозвола од Министерството за труд.

Воведени се промени и на границите. Од 16 ноември сопствениците на имот во соседна земја повеќе нема да можат да влегуваат во Словенија без карантин. Исто така, повеќе нема да може да се посетуваат членови на семејството 72 часа надвор од Шенген зоната.

“Избришивме неколку исклучоци – луѓето можеа да одат во своите колиби или чамци во соседните земји и да се вратат во рок од 48 часа без негативен тест и карантин. Овие исклучоци ги нема повеќе. Исто така, нема исклучок што би дозволил да патувате во вашата земја за на работа. земјоделска активност – веќе не е можно да се вратите без тест или карантин. Ја избришавме одлуката со која се дозволуваат посети на членовите на потесното семејство за 72 часа, што сега е дозволено само во рамките на ЕУ или Шенген. Значи, повеќе нема да можете да поминувате викенди во БиХ или во Србија “. , објаснуваат од владата.

Сите претходни мерки остануваат на сила во наредните две недели.

Учениците и студентите ќе останат дома следните две недели, а часовите ќе се одвиваат онлајн. Градинките ќе бидат затворени.

Полицискиот час во текот на ноќта и забраната за напуштање на општините со постојан престој остануваат во сила во Словенија, освен исклучоци како што се одење на работа и слични обврски, кои ќе бидат проверени со полициски проверки со увид во документите што го докажуваат тоа.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: