fbpx

Објектив

Погледни подобро

МЕРКЕЛ: ПРИОРИТЕТ ЗА ВАКЦИНАТА ЗА КОВИД-19 ЌЕ ИМААТ ВРАБОТЕНИТЕ И ЖИТЕЛИТЕ ВО ДОМОВИ ЗА СТАРИ ЛИЦА

Меѓу првите кои ќе добијат пристап до вакцини за коронавирус се работниците во домовите за стари лица и луѓето за кои тие се грижат ќе бидат меѓу првите кои ќе добијат пристап до вакцини за коронавирус изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел денеска во видео обраќањето рече дека вработените и жителите на домовите за стари лица „ќе имаат приоритет“ веднаш штом ќе се добие вакцина.

Скоро 1 милион луѓе во Германија живеат во домови за стари лица и згрижување. Земјата бара да купи 100 милиони дози вакцина што ја развиваат германската фармацевтска компанија „БиоНТех“ и американскиот партнер „Фајзер“.

Германската агенција за контрола на болести објави уште 22,461 потврдени случаи на ковид-19 во текот на 24 часа до денес, како и 178 дополнителни смртни случаи. Од почетокот на пандемијата, Германија има 773.556 позитивни и 12.378 починати од ковид-19.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: