fbpx

Објектив

Погледни подобро

ВМРО-ДПМНЕ: Симболична светлина во Скопје со почит за жpтвитe од Ковид-19 во Македонија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддаде почит на починатите од Ковид-19 во земјата, со хартиени фенери пуштени кон небото.

На настанот се обрати, Рашела Мизрахи која побара оставка од министерот за здравство, Венко Филипче.
„КОВИД-19 не е статистика. Секојдневно се држат прес-конференции на броеви. Ова се луѓе, со име и презиме. Нечии мајки, татковци, сестри, браќа, нечии деца. Оваа битка не се добива со прес-конференции, туку со мерки, протоколи и мобилизација на сиот квалитетен кадар.

Овој настан вечерва е во знак на почит од жртвите од КОВИД, луѓето кои ги загубивме, а можеше да се направи многу повеќе. Тие не се тука поради неспособната влада и Венко Филипче кој мора да си даде оставка. Неговата оставка не е прашање на политички чин туку прашање на нужност. Прашање на живот“, изјави таа.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: