fbpx

Објектив

Погледни подобро

Рекорд во Скопје: Скопјанец фaтeн како возел со 2.33 промили алкoxoл во крвта

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, велат оттаму.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 326 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 35, 24 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, 65 мерки за непрописно паркирани возила и 67 санкции за неносење заштитна маска.

За управување под дејство на алкoxoл, пак, изречени се 18 санкции, меѓу кои и за двајца возачи со 2.33, односно, 1.93 промили алкохол во крвта.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбеднocта во сообраќајот, велат од МВР.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: