fbpx

Објектив

Погледни подобро

Во Србија од вечер повторно полициски час

Во Србија вечерва стартува новиот полициски час кој ќе трае од 21 часот до 5 изутрина.

Ова е со цел да се спречи ширењето на вирусот, а во овој меѓупериод е забрането да работат угостителските објекти, кафулињата, ноќните клубови, рестораните, како и трговците центри и продавниците.

Исклучок од оваа мерка се аптеките, испораката на храна, бензиските пумпи и економските субјекти кои работат трета смена.

Мерките ќе важат 15 дена, до 1 декември, кога владата повторно ќе донесе одлука за нив.

Српскиот министер за внатрешни работи вели дека полицијата ќе биде на улиците во поголем број вечерва, кога стапуваат на сила новите мерки за сузбивање на коронавирусот.

Тој изјави дека полицијата ќе биде таму доколку некој се спротивстави на комуналната милиција, како и дека ќе ги предупредува несовесните граѓани дека мора да го почитуваат законот, кој е ист за сите.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: