fbpx

Објектив

Погледни подобро

ПОСЛЕ 30 ГОДИНИ, ИРАК И САУДИСКА АРАБИЈА ПОВТОРНО ЈА ОТВОРИЈА ГРАНИЦАТА

Ирак и Саудиска Арабија повторно ја отворија границата во пустината Арар, соопшти граничната комисија на Багдад, што претставува долгоочекуван знак за поблиски трговски врски по 30 години затворање.

Високорангирани функционери, вклучително и ирачкиот министер за внатрешни работи и шефот на граничната комисија на земјата, отпатуваа од Багдад до официјално отворениот пункт Арар, каде од утрото чекаа голем број камиони.

Граничниот премин Арар ќе биде отворен и за стоки и за луѓе, по првпат откако Ријад ги прекина дипломатските односи со Багдад во 1990 година по инвазијата на Кувајт од страна на поранешниот ирачки диктатор Садам Хусеин.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: