fbpx

Објектив

Погледни подобро

(Видео) Неверојатен успех на Кина: Вештачкото сонце pyши рекорди, научниците се подготвуват за следниот чекор

Познатиот кинески проект за нуклеарна фузија – „вештачко сонце“ успеа да ја одржи плазматската температура на 160 милиони степени Целзиусови за 20 секунди. Кинеските медиуми исто така објавија дека истражувачите кои работат на проектот за нуклеарна фузија успеале да ја одржат плазмата на температура од 120 милиони степени Целзиусови близу две минути, поточно 101 секунда.

„Ова се тековни записи, а следниот чекор ќе биде одржување на овие температури цела недела“, рече професорот по физика Ли Миао од Јужниот универзитет за наука и технологија во Шенжен, како што објави кинескиот „Глобал тајмс“

Кинескиот реактор за нуклеарна фузија првпат се појави на насловните страници во 2019 година, кога Пекинг објави дека наскоро ќе започне со работа.

Реакторот ХЛ-2М Токамак првпат беше лансиран на крајот на минатата година, а неговото прво достигнување беше одржување на плазматската температура на 100 милиони степени Целзиусови за 100 секунди.

Направен е за да ги имитира природните реакции што се случуваат на Сонцето користејќи ги гасовите водород и деутериум како гориво.

Сместено е во југозападната кинеска провинција Сечуан и беше завршено на крајот на минатата година.

Реакторот често се нарекува „вештачко сонце“ поради огромната топлина и моќ што ги произведува. „HL-2M Tokamak“ користи моќно магнетно поле за поврзување на топла плазма и може да достигне температура од над 150 милиони степени Целзиусови, што е приближно десет пати потопло од јадрото на Сонцето.
Процесот на нуклеарна фузија може да биде иднината на производството на енергија, но неговото функционирање е голем предизвик. Иако самиот процес на фузија е можен, тој троши повеќе енергија отколку што ослободува, што е спротивно на целта, пренесува РТ.

Предностите на успехот на нуклеарната фузија се големи доколку се постигне целта – исклучително моќна енергија што се произведува ефтино, без емисии и е практично неограничена. Целиот процес не остава радиоактивен отпад зад себе, што ја приближува оваа технологија до совршен извор на енергија.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: