fbpx

Објектив

Погледни подобро

Поднесена тужба против Алек Болдвин за трагедијата на филмскиот сет

Електричарот на снимањето на филмот „Rust“ на чиј сет актерот Алек Болдвин случајно ја застрела директорката на фотофрафија Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза, поднесе тужба.

Серж тужбата ја поднел за несовесно однесување против актерот Болдвин и оружарката Хана Гутјерез, но и против помошникот режисер Дејв Холс кој на истражните органи им рекол дека му го дал пиштолот на Болдвин за време на пробата.

Тој ги обвини продуцентите и другите членови на филмската екипа, вклучително и Алек дека не ги примениле безбедносните стандарди и дека дозволиле „наполнет пиштол со боева муниција да биде впечен во живи луѓе на филмски сет“.

Оваа тужба е прва која е поднесена во овој случај. Властите во Санта Фе и Ново Мексико и натаму водат истрага.

Последа информација поврзана со тоа е дека помошник режисерот Дејв Холс во судот под заклетва изјавил дека пред пробата, оружарката Хана му го покажала пиштолот кој подоцна го користел Болдвин и дека видел дека во него има три куршуми.

Серж претходно се огласи на Инстаграм и откри дека тој ја држел Хана во раце додека умирала, и дека рекла оти не ги чувствува нозете.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: