fbpx

Објектив

Погледни подобро

Регистрирани 285 нови случаи на ковид, починaлe осум лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

· Направени се 2.667 тестирања, а регистрирани се 285 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 110, Битола – 30, Прилеп – 24, Кочани – 20, Велес – 17, Куманово – 16, Тетово – 10, Кавадарци – 9, Гевгелија – 8, Неготино – 7, Ресен – 5, Штип, Охрид, Кичево и Свети Николе – по 4, Демир Хисар и Пехчево – по 3, Богданци – 2, Струмица, Делчево, Виница, Пробиштип и Кратово – по 1.

· Регистрирани сe 328 оздравени пациенти од: Скопје – 119, Кавадараци – 26, Штип – 25, Битола – 24, Куманово – 22, Кочани – 21, Велес – 18, Неготино – 12, Прилеп и Берово – по 8, Делчево – 7, Гевгелија, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 5, Демир Хисар и Радовиш – по 4, Кичево – 3, Ресен и Охрид – по 2, Богданци, Кратово и Дојран – по 1.

· Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 5 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (72г и 91г) и Велес (72г и 87г) и едно починато лице од Берово (79г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени три починати лица со датум на смрт од 22.10.2021 до 26.10.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2) и Кочани (1), на возраст од 72-85г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 2 лица се починати во болнички услови.

· Направени се 2.667 тестови преку: ИЈЗ-215, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-85, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–34, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-59, Авицена-117, Биотек-135, Систина-45, лабораторија Лаор-156, Синлаб-6, Ремедика-0, Плодност–53, Генеа-2, Никоб лаб-225, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-22, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.348.

Досега во земјата се направени вкупно 1.428.941 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 209.277, бројот на оздравени пациенти е 193.400, на починати е 7.328, а бројот на активни случаи изнесува 8.549.

Содржината продолжува после огласот

“Стоп за опаѓање на косата и останете привлечни! ”
Sponosored by MonadPlug
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 91416, активни 3852

Куманово 12637, активни 360

Тетово 11221, активни 221

Прилеп 9875, активни 451

Битола 8086, активни 656

Гостивар 8042, активни 48

Велес 7085, активни 365

Кавадарци 6653, активни 360

Штип 6419, активни 252

Охрид 6280, активни 230

Струмица 5975, активни 114

Кичево 4186, активни 106

Струга 3868, активни 53

Кочани 3816, активни 243

Гевгелија 2683, активни 149

Неготино 2491, активни 84

Свети Николе 2068, активни 77

Крива Паланка 1790, активни 171

Радовиш 1671, активни 79

Ресен 1655, активни 92

Дебар 1453, активни 3

Берово 1314, активни 55

Делчево 1271, активни 109

Виница 1124, активни 44

Пробиштип 1091, активни 63

Валандово 877, активни 22

Кратово 716, активни 71

Богданци 611, активни 29

Крушево 571, активни 24

Демир Хисар 556, активни 77

Македонски Брод 483, активни 6

Демир Капија 417, активни 8

Македонска Каменица 386, активни 55

Пехчево 334, активни 11

Дојран 156, активни 9.

error

Ви се допадна објавата? Споделете на: